Kredyt, a pożyczka
Pierwszą i zasadniczą sprawą w określeniu czym rożni się kredyt od pożyczki jest wskazanie podmiotu, który ich udziela. Jeśli jest to bank- mówimy o kredycie, jeśli natomiast instytucja pozabankowa- jest to pożyczka. Ważne jest aby wśród podmiotów pozabankowych odróżniać Skoki (instytucje finansowe z polskim kapitałem) od parabanków (prywatnych podmiotów finansowych, często z kapitałem zagranicznym).
W następnej kolejności należy wymienić wysokość oprocentowania kredytu i pożyczki. Zdecydowanie najniższe oprocentowanie obowiązuje przy kredycie bankowym. Natomiast wspomniane wyżej podmioty pozabankowe charakteryzują się ewidentnie wyższym oprocentowaniem pożyczek. Jednak i wśród tych podmiotów można zauważyć, iż najniższe oprocentowanie oferują swoim klientom Skoki, a najwyższe pozostałe parabanki.
W zależności od tego, który podmiot będzie udzielał finansowania różnią się też wymagania formalne w stosunku do kredytobiorców lub pożyczkobiorców. Najbardziej restrykcyjnie podchodzą do wiarygodności klienta banki, które weryfikują jego dane we wszystkich bazach dłużników i przede wszystkim kontrolują stan kredytów klienta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK)- zwykle nie udzielają kredytów osobom mającym opóźnienia w spłatach. Skoki -często nie zaglądają w ogóle do Krajowego Rejestru Dłużników i Rejestru Dłużników ERIF (Biuro Informacji Gospodarczej S.A). Do stanu kredytów klienta figurujących w BIK podchodzą zdecydowanie bardziej elastycznie niż banki (np. dopuszczają opóźnienia w bieżących spłatach do 90, a czasami nawet do 180 dni.) Firmy pożyczkowe, ponieważ nie mają z formalnego punktu widzenia dostępu do BIK,- podchodzą do pozostałych rejestrów w sposób dużo bardziej liberalnie lub nie kontrolują ich wcale. To właśnie przekłada się najczęściej na wysokość oprocentowania.