Zdrowa dieta – postaw na regularne posiłki

para przygotowuje posiłek

Osoby z nadwagą lub otyłe mają zwykle problem z ilością spożywanego jedzenia. Niektórzy w ciągu dnia niewiele jedzą, ale wieczorami nadrabiają i zjadają o wiele więcej kalorii niż ich organizm potrzebuje. To prosta droga do otyłości i wielu chorób z nią związanych.

Podstawą zdrowej diety powinny być niewielkie i regularne posiłki. Jedzenie w takich samych odstępach czasu sprawia, że organizm przyzwyczaja się do nowego trybu żywienia i nie reaguje atakami głodu. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia powinno być śniadanie. Niestety, wiele osób z braku czasu czy z przyzwyczajenia rezygnuje z niego. Tymczasem wypijana rano kawa, a pierwszy większy posiłek spożywany wiele godzin po wstaniu wcale nie służą naszemu zdrowiu.

Śniadanie należy zjeść około godziny po przebudzeniu. To posiłek, który podkręca nasz metabolizm i sprawia, że przez cały dzień działa on na nieco większych obrotach. Dzięki czemu przemiany metaboliczne zachodzą szybciej, podobnie jak spalanie tłuszczu. Odpowiednio skomponowane śniadanie zapewnia uczucie sytości na wiele godzin i zapobiega niepotrzebnemu podjadaniu.

Kolejne posiłki w ciągu dnia powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu. Zamiast dwóch czy trzech większych posiłków lepsze jest spożywanie pięciu czy sześciu mniejszych posiłków. Dzięki temu organizm ma zapewniony stały dopływ składników pokarmowych, które zużywa na bieżąco i nie ma możliwości gromadzenia nadmiaru pokarmu w postaci tkanki tłuszczowej. Niewielkie, regularne posiłki sprawiają, że można uniknąć uczucia nadmiernego głodu, które często powoduje chęć sięgania po niezdrowe przekąski.

Warto również pamiętać, by kolacja, będąca ostatnim posiłkiem w ciągu dnia, nie powinna być zbyt obfita i spożywana tuż przed snem. W ten sposób obciążamy bowiem żołądek i sprawiamy, że w nocy zamiast wypoczywać, organizm zajmuje się trawieniem. W dłuższej perspektywie nie jest to korzystne dla naszego zdrowia i może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu poszczególnych układów.