Urządzanie ogrodu – o czym należy pamiętać?

zielony ogród

Urządzanie przydomowego ogrodu tylko z pozoru wydaje się łatwe, w rzeczywistości jest to spore wyzwanie. Warto zacząć się z nim mierzyć jak najwcześniej, najlepiej jeszcze na etapie budowania domu. Jeśli zamiast zlecać aranżację ogrodu profesjonalnej firmie, chcesz to zrobić samodzielnie, przygotuj się na to, że przed Tobą sporo pracy.

Już na etapie budowania domu i tworzenia jego fundamentów warto jest zabezpieczyć odpowiednią ilość żyznej ziemi, która później posłuży do założenia ogrodu. Trzeba ją zwieść w takie miejsce, które nie będzie przeszkadzało podczas prac budowlanych. Kolejnym krokiem jest decyzja, co zrobić z ziemią, która pozostała po wykopie fundamentów – czy od razu ją wywieźć, czy wykorzystać do późniejszego stworzenia skarby przeznaczonej do obsadzenia roślinnością. Jeżeli na działce znajdują się drzewa, należy zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie, aby nie zostały zniszczone w trakcie prac budowlanych.

Osoby, które chcą w ogrodzie mieć oczko wodne, również powinny wcześniej pomyśleć o jego wykopaniu i zabezpieczeniu, szczególnie wtedy, gdy ma być ono dosyć duże. Gdy dom już powstanie i ogród zostanie ogrodzony płotem, wtedy o wiele trudniej będzie wjechać na jego teren jakimikolwiek maszynami budowlanymi.

Do założenia własnego ogrodu warto również merytorycznie się przygotować, biorąc pod uwagę glebę, stanowisko, stopień nasłonecznienia i na tej podstawie komponować roślinność. Zdarza się bowiem tak, że marzą nam się konkretne kwiaty czy krzewy, a okazuje się, że w naszym ogrodzie nie mają one za bardzo racji bytu. Planując zakładanie własnego ogrodu trzeba też pamiętać, że wymaga on nie tylko sporego nakładu pracy, ale również środków finansowych. Warto więc zrobić plan finansowy także, jeśli chodzi o ogród. Uwzględnić trzeba nie tylko koszty roślin, ale również narzędzi, nawozów, materiałów przeznaczonych do wykonania alejek, małej architektury ogrodowej czy mebli. Trzeba pamiętać, że ogród to nie tylko rośliny, ale wiele innych elementów, które muszą być ze sobą odpowiednio skomponowane.