Katalogi stron

katalog

Ogromna ilość stron internetowych oraz ludzka skłonność do porządkowania przestrzeni w celu uzyskania przejrzystości doprowadziła do tego, że w Internecie zaroiło się od katalogów stron WWW ułatwiających też w znaczny sposób pozycjonowanie serwisów.

Katalog stron WWW można ogólnie opisać jako spis adresów stron internetowych popartych krótkim opisem zawartości serwisu ,a nierzadko miniaturką prezentującą stronę główną witryny. Z początku dość prymitywne katalogi stron otrzymywały z biegiem czasu coraz bardziej złożoną i rozbudowaną strukturę kategorii ułatwiającą katalogowanie. Większa ilość kategorii zawartych w katalogu znacznie ułatwia odnalezienie stron o interesującej użytkownika tematyce. Nie można również pominąć innych zalet takich jak samoistne pozycjonowanie się strony zamieszczonej w katalogu oraz zwiększenie liczby odwiedzin.

Linki do kilkunastu tysięcy stron internetowych, to współcześnie bardzo mały folder. Tak duża ilość stron internetowych nie przeszkadza w szybkim dotarciu do potrzebnej kategorii. Katalogi można podzielić generalnie na kilka rodzajów.

Najistotniejszy jest podział na katalogi moderowane i niemoderowane. Pierwsze to takie ,które nie przyjmują do swoich zasobów słabych stron, bądź stron niezgodnych z obowiązującą tematyką. Drugie natomiast nie zwracają uwagi na treść i jakość przyjmowanych stron. Należy zwrócić uwagę ,że tylko umieszczenie naszej strony w katalogu mocnym i moderowanym skutecznie wpłynie na pozycjonowanie naszej strony. Linki prowadzących ze słabych katalogów zawierających po kilka tysięcy wpisów nie mają żadnej wartości.