Na emeryturę nie zapracujesz, musisz zaoszczędzić

emeryt na ławce

Przyszła emerytura wypłacana nam przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z całą pewnością nie pozwoli na godne życie na jesieni życia. Trzeba więc wziąć sprawy w swoje ręce i na starość zbierać pieniądze samodzielnie. Jak zacząć oszczędzać na przyszłą emeryturę? Przede wszystkim, najlepiej jest zacząć odkładać jak najwcześniej. Co prawda ludzie młodzi raczej nie myślą o starości czy emeryturze i życiu na niej, ale takie podejście nie jest zbyt odpowiedzialne. Prędzej czy później emerytura nadejdzie i dobrze jest mieć wtedy odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

O emeryturze warto pomyśleć jak najwcześniej, nawet wtedy, jeśli brakuje nam do niej 20 czy 30 lat. Im później zdecydujemy się na emerytalne oszczędzanie, tym mniejszy zgromadzimy kapitał. Dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w coś, co nigdy nie traci na wartości i może być źródłem kapitału w przyszłości. Wiele osób decyduje się zainwestować w nieruchomości – ziemię lub mieszkania. Niektórzy wybierają oszczędzanie poprzez produkty bankowe – lokaty czy fundusze inwestycyjne, które umożliwiają bezpieczne pomnażanie pieniędzy. Zysk nie jest może spektakularny, gdyż oprocentowanie lokat pozostawia wiele do życzenia, jednak zawsze jest formą dodatkowego, pasywnego zarobku.

Ciekawymi produktami, które pozwalają na odkładanie pieniędzy na starość, są Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Oba konta dostępne są zarówno w bankach, jak i w towarzystwach ubezpieczeniowych. Łączą one w sobie zalety lokaty i polisy. Regularnie opłacane składki tworzą kapitał, który jest oprocentowany i systematycznie dopisywane są do niego odsetki. To dobry sposób na odłożenie dodatkowych pieniędzy na jesień życia. Różne rodzaje kont emerytalnych, łączących w sobie zalety polis oraz lokat, można znaleźć zarówno w bankach, jak i w ofercie firm ubezpieczeniowych. Warto przejrzeć dokładnie ofertę i wybrać taką formę oszczędzania, która będzie odpowiadała naszym indywidualnym potrzebom.