Dlaczego nie warto stosować restrykcyjnych diet?

szybka dieta

Wiele osób, które zabierają się za odchudzanie, ogranicza liczbę spożywanych w ciągu dnia kalorii. Owszem, jest to sposób na szybką utratę wagi na początku odchudzania. Jednak w rzeczywistości restrykcyjne diety mogą przynieść więcej szkód niż korzyści.

Diety oparte na bardzo małej ilości kalorii działają początkowo dosyć szybko, gdyż organizm musi niemal od razu zacząć czerpać z zapasów zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej Niestety, gdy spożywamy zbyt mało kalorii, metabolizm bardzo zwalnia i przestawia się na funkcjonowanie w czasach głodu. Jednym słowem zamiast spalać kalorie, zaczyna je gromadzić. W efekcie tego po zakończeniu diety kilogramy bardzo szybko wrócą i to w dodatku z nawiązką. Im bardziej restrykcyjna i ograniczająca dieta, tym większa pewność, że po jej zakończeniu dopadnie nas efekt jojo, który zniweczy efekty odchudzania, a jednocześnie bardzo zdemotywuje do dalszej walki o szczupłą sylwetkę.

Co więcej, podczas bardzo restrykcyjnych diet dostarczamy organizmowi zbyt mało witamin, minerałów i innych potrzebnych składników odżywczych. Nie trzeba długo czekać, aż w takiej sytuacji pojawią się niedobory. Osoby na tak ścisłych dietach szybko zaczynają cierpieć na bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, pogorszenie stanu skóry czy włosów. Restrykcyjne diety nie są więc wskazane, gdyż mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc naszemu zdrowiu. Najgroźniejsze są w tym przypadku tak zwane monodiety, które skupiają się na spożywaniu pewnej grupy produktów, a eliminowaniu innych. Dieta białkowa, kapuściana czy warzywna, choć są skuteczne, nie powinny być jednak formą zdrowego odchudzania.

Po zastosowaniu restrykcyjnej diety bardzo trudno jest również wyjść z diety i przestawić się na długoterminowe, zdrowe odżywianie. O wiele lepiej jest więc ułożyć taki plan dietetyczny, który spowoduje stopniową i regularną, ale nie gwałtowną utratę wagi. Już wyeliminowanie z codziennej diety produktów najbardziej szkodzących naszej sylwetce może być bardzo skuteczne i przynosić szybko zauważalne efekty.