Bankowość internetowa ma swoje wady

bankowość internetowa

W dzisiejszych czasach niemal każdy posiadacz konta bankowego korzysta z możliwości obsługi przez internet. Internetowe konto bankowe to sporo korzyści, przede wszystkim oszczędność czasu – wszystko można załatwić przez internet: zrobić zakupy, zapłacić rachunki, wykonać pilny przelew. Można zarządzać swoimi finansami bez wychodzenia z domu. Niestety, takie rozwiązanie ma też sporo wad, które warto mieć na uwadze korzystając z bankowości elektronicznej. Każdy bank co jakiś czas prowadzi różne prace konserwacyjne, z czym wiążą się przerwy techniczne ograniczające klientom możliwość korzystania z bankowości online.

Niemal w każdym banku zdarzają się również awarie techniczne, które utrudniają klientom korzystanie z bankowości elektronicznej, a nawet dostęp do własnych pieniędzy. Usuwane są one dosyć szybko i sprawnie, ale na kilka godzin, a czasem na dłużej mogą odciąć wiele osób od zgromadzonej na koncie gotówki. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże uchronić się przed tą sytuacją jest posiadanie konta w dwóch bankach. Dzięki temu w sytuacji, gdy trzeba wykonać natychmiastowy przelew lub zapłacić za internetowe zakupy, jeśli jeden bank akurat będzie miał awarię, drugi powinien w bankowości internetowej funkcjonować bez zarzutu.

Bankowość elektroniczna to także spore ryzyko włamań na konto, które mają miejsce najczęściej wtedy, gdy posiadacz konta nie zachowa należytej ostrożności. Włamania zdarzają się w każdych bankach, nie można więc mówić, że konto w jednym banku jest bezpieczniejsze od rachunku prowadzonego w innym banku. Wraz z rosnącymi zabezpieczeniami banków rosną bowiem umiejętności wirtualnych włamywaczy, którzy potrafią obejść nawet najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane zabezpieczenia. Korzystając z bankowości online trzeba zachować szczególna ostrożność, logować się na swoje konto tylko na własnych urządzeniach, nie podawać danych do logowania osobom trzecim. W taki sposób można zminimalizować ryzyko kradzieży środków z własnego konta.